کتاب برنده جایزه صلح نوبل؛ «بانکی برای فقرا»

کتاب برنده جایزه صلح نوبل؛ «بانکی برای فقرا»

کتاب برنده جایزه صلح نوبل؛ «بانکی برای فقرا»

نویسنده این کتاب توانست در سال ۲۰۰۶ جایزه صلح نوبل را دریافت کند.

 

 

به گزارش انجمن علمی اقتصاد اسلامی به نقل از  رسا، نشر معارف کتاب «بانکی برای فقرا» نوشته محمد یونس (برنده جایزه صلح نوبل و مؤسس بانک گرامین) را با ترجمه روح الله رحیمی و سید محسن موسی کاظمی  منتشر کرد.

 

در معرفی کتاب گفته شده است که محمد یونس، برای نخستین در جهان، بانک «گرامین» را برای دادن وام هایی با مبالغ پایین، در بنگلادش تأسیس کرد؛ کاری که بانک های معمولی از انجام آن خودداری می کردند. این وام ها فقیرترین و بی بضاعت ترین افراد را قادر می ساخت که در کوچکترین و دورافتاده ترین روستاها کسب و کاری راه بیندازند و خود را از فقر و تنگ دستی نجات دهند. او معتقد است که «این مردم نیستند که اعتبار کافی ندارند؛ در واقع بانک ها شایستگی مردم را ندارند.»

 

امروزه این شیوه تقریباً در شصت کشور جهان به کار می رود به اعتراف بانک جهانی و بسیاری از رهبران اقتصادی جهان، «بانک گرامین» با تجارت یک بیلیون پوندی خود مانند سلاحی موثر و اساسی در جنگ علیه فقر و محرومیت است.

 

«بانکی برای فقرا» داستانی است از اراده و تلاش یونس، داستانی از غلبه بر قحطی های بزرگی چون قحطی سال 1974 بنگلادش، داستانی از شکست برنامه های بسیاری از دولت ها و تفکر اقتصاد سنتی و داستانی از چگونگی گسترش شیوه  وام های کم مبلغ در بسیاری از کشورها.

 

داستانی از یک کار فوق العاده بزرگ، یک داستان شگفت انگیز از زندگی فردی که توانست با بینش و ارزیابی درست، نظم و ترتیب بنیانگذاری شده را که تاکنون شنیده می شد تغییر دهد. این کتاب توانست در سال 2006 جایزه صلح نوبل را به خود اختصاص دهد.

 

نشر معارف  کتاب«بانکی برای فقرا» را در 336 صفحه و قطع رقعی به قیمت 13000 تومان منتشر کرده است.

 

 

 

.